OBEC CÍFER ZÍSKALA DOTÁCIU NA DOKONČENIE ŠPORTOVEJ HALY

OBEC CÍFER ZÍSKALA DOTÁCIU NA DOKONČENIE ŠPORTOVEJ HALY.

Obec Cífer konečne dostavia športovú halu! Fond na podporu športu poskytne obci dotáciu vo výške 560 000 € na dokončenie prístavby k hale so šatňami, skladmi a technickým zázemím. Stavba sa dokončí a sprevádzkuje v roku 2022!

Obec v roku 2018 sprevádzkovala novú športovú halu pri ZŠ Cífer, avšak šatne a toalety pri športovej hale boli riešené len provizórnym spôsobom – v kontajneroch umiestnených pri hale. Počas štyroch rokov prevádzky hala slúžila ako domovský stánok TJ Sokol Cífer, ako školská telocvičňa, ako hala pre ďalšie súťaže a tréningy basketbalistov Slávie Trnava, futsalistov, futbalistov, hokejbalistov či pre iné športy. Stále jej však chýbalo štandardné zázemie – šatne, sklady, technické a spoločenské priestory na úrovni samotnej haly. Obec už v roku 2018 deklarovala, že k dokončeniu príde až vtedy, keď sa naň podarí získať časť prostriedkov z externých dotačných zdrojov. Do výstavby samotnej haly totiž vložila dovtedy už cca 1 700 000 € svojich prostriedkov, avšak 0 € zo štátnych. V týchto týždňoch prišlo k naplneniu tejto podmienky – obec získala dotáciu z Fondu na podporu športu na dobudovanie prístavby k športovej hale vo výške 560 000 €.

Dnes už stojí aspoň hrubá stavba prístavby, v ktorej sa budú na prízemí nachádzať šatne s hygienickým zariadením pre hráčov a pre rozhodcov, náraďovňa, toalety pre verejnosť, posilňovňa, recepcia, vestibul, technické miestnosti a kotolňa. Na jej dokončenie a vybavenie bude potrebných ešte 730 000 €, z ktorých 560 000 € obec získala z Fondu na podporu športu. Stavba by sa mala dokončiť a sprevádzkovať v roku 2022. Okrem šatní a technického zázemia na prízemí obec stavia aj nadstavbu prvého poschodia, v ktorej sa budú nachádzať 4 vyučovacie triedy pre ZŠ Cífer. Na tento projekt obec získala dotáciu z Ministerstva školstva SR vo výške 200 000 €. Triedy budú uvedené do prevádzky v septembri 2022, aby mohli slúžiť už v školskom roku 2022/2023.

Po dlhých snahách získať dotáciu na halu sa obec konečne dočkala, čo je veľmi pozitívne. Ak na Slovensku chýbajú moderné športoviská, príbeh, ktorý píše cíferská hala, jasne dokladá, prečo tomu tak je. Ak by v rokoch 2015 – 2016 obecné zastupiteľstvo nemalo odvahu ísť do takého veľkého projektu aj bez štátnej podpory a bez istoty jasného termínu dokončenia a sprevádzkovania haly, dnes by hala v Cíferi nestála a posledné štyri roky by neslúžila škole a verejnosti. Možno by bola len v začiatkoch výstavby a aj to s dvojnásobným rozpočtom a možno stále len na papieri. Na Slovensku chýba dlhodobá systematická podpora športu zo strany štátu, nečudo teda, že vo vrcholovom i masovom športe zaostávame za celou Európou. Zriadenie Fondu na podporu športu Ministerstvom školstva a jeho dotačné aktivity pomáhajú túto situáciu zlepšiť.

Dátum vloženia: 24. 6. 2022 12:21
Dátum poslednej aktualizácie: 24. 6. 2022 12:23