Vo veľkom kaštieli v októbri otvoríme dve nové triedy materskej školy!

Vo veľkom kaštieli v októbri otvoríme dve nové triedy materskej školy! 1

Po konzultáciách s príslušnými úradmi, predovšetkým s krajským pamiatkovým úradom, Ministerstvom školstva, inšpektorátom práce a regionálnym úradom verejného zdravotníctva sa od polovičky júla rozbehli vo veľkom kaštieli naplno práce na rekonštrukcii priestorov za účelom vytvorenia dvoch tried MŠ.

Po konzultáciách s príslušnými úradmi, predovšetkým s krajským pamiatkovým úradom, Ministerstvom školstva, inšpektorátom práce a regionálnym úradom verejného zdravotníctva sa od polovičky júla rozbehli vo veľkom kaštieli naplno práce na rekonštrukcii priestorov za účelom vytvorenia dvoch tried materskej školy. Momentálne sú hotové búracie a hrubé murárske práce, rekonštrukcia elektrickej siete a zdravotechniky, pokračuje sa v maliarskych prácach a nevyhnutnej rekonštrukcii okien, ako aj v prácach na prípojke vodovodu a kanalizácie. Čo sa týka kúrenia, obec sa nakoniec rozhodla pre vykurovanie plynovým kotlom a radiátormi. Dispozícia MŠ sa oproti pôvodnej predstave zväčšila, tak aby mohla škôlka pohodlne prijať 40 detí. Koncom augusta budú práce v interiéri na 90% hotové aj s revíziami od elektriky, zdravotechniky, plynu a s prípojkami na vodovod a kanalizáciu. September a začiatok októbra budú slúžiť na dokončovacie práce, zariaďovanie – na ktoré sa podarilo MŠ získať dotáciu 10 000 € z Ministerstva školstva – upratovanie a na vybudovanie detského ihriska vedľa kaštieľa.  Vďaka vyššie uvedenému môžeme dnes s istotou potvrdiť, že v októbri budú nové triedy už slúžiť deťom, čím vyriešime pálčivý problém pre mnohých rodičov. Hodnota stavebných prác by mala dosiahnuť cca 130 000 €.

Veľký kaštieľ získala vo februári 2022 do svojho majetku obecná spoločnosť Služby Cífer s.r.o.. Zatiaľ čo pri parku, ktorý bol hlavným motívom kúpy, obec mala jasno v tom, že ho chce sprístupniť verejnosti a postupne rekonštruovať, o využití kaštieľa  sa v tej dobe viac-menej len diskutovalo. Po niekoľkých mesiacoch sa už o jednom konkrétnom využití jeho priestorov rozhodlo a dokonca sa aj realizuje. Ide o vytvorenie „pobočky“ materskej školy v Cíferi, o ktorom rozhodlo obecné zastupiteľstvo na svojom júnovom zasadnutí. Ale najprv k dôvodom tohto rozhodnutia. Obec dlhodobo počíta s navyšovaním počtu detí v materskej škole a následne aj v základnej škole. Tento trend je spôsobený neustálym zvyšovaním počtu obyvateľov obce, ktoré je dôsledkom toho, že každoročne sa do obce prisťahuje viac obyvateľov ako z nej odíde. Obec si pre lepšie odhady dala spracovať aj demografickú štúdiu, ktorá túto tendenciu jasne potvrdila. S týmto vedomím obecné zastupiteľstvo schválilo v posledných rokoch viacnásobné rozširovanie kapacity MŠ a ZŠ. V areáli ZŠ sa zrealizovala rekonštrukcia malej telocvične s troma triedami, momentálne sa dokončujú 4 triedy nad prístavbou športovej haly a na stavanie je pripravená aj prístavba ZŠ s 10 novými triedami. V MŠ sa vytvorili dve nové triedy v nadstavbe starého objektu, vytvorili sa dve nové triedy rozdelením existujúcich tried a spracoval sa projekt novej budovy MŠ v Páci, na ktorý obec získala na jar 2022 dotáciu vo výške 322 000 €. Tento projekt sa však nebude dať realizovať skôr ako v budúcom roku, pričom predpokladaný rozpočet stavby je takmer 700 000 €.

Keď v máji 2022 dostalo obecné zastupiteľstvo informáciu o zápise detí do materskej školy, z ktorej vyplývalo, že MŠ nebude môcť v existujúcich priestoroch prijať viac ako 55 detí nad 3 roky, začalo rokovať o možných riešeniach situácie. Jedným z nich bola urýchlená výstavba MŠ v Páci, na ktorú obec získala dotáciu z eurofondov. Záver bol však jednoznačný: tieto nové priestory škôlky sa nedajú stavať skôr ako od jari roku 2023 a ich otvorenie nie je reálne skôr ako v zime 2024. Navyše ich pravdepodobne z časti obsadia práve deti z Pácu, takže reálne nebudú dostatočným riešením pre deti z Cífera. Z týchto skutočností vyplynulo, že ideálnym riešením je nájsť ďalšie priestory na vytvorenie nových tried MŠ. Automaticky sa ponúkla možnosť umiestniť ich vo veľkom kaštieli, keďže to bol jediný dostatočne veľký objekt, ktorý mala obec k dispozícii – s dobrou dostupnosťou, parkoviskom, veľkými vhodne usporiadanými priestormi, či priestormi pre detské ihrisko. Zároveň si rekonštrukcia nevyžaduje neprimerane veľké investície, keďže budova kaštieľa je v dobrom stave, napriek tomu, že zvonku tak nevyzerá. Jedným z mínusov tohto riešenia je energetická náročnosť budovy, ktorá je však vyvážená tým, že počiatočná investícia je v porovnaní s inými riešeniami, napríklad s výstavbou „na zelenej lúke“, niekoľkonásobne nižšia.

Preto zastupiteľstvo schválilo umiestnenie nových tried MŠ vo veľkom kaštieli a investíciu na ich spustenie vo výške 132 000 €. Zároveň sa počíta s 20 000 € na vybavenie, z ktorých 10 000 € získala naša materská škola z grantu Ministerstva školstva. Najväčšiu komplikáciu pri úprave priestorov kaštieľa spôsobuje fakt, že ide o národnú kultúrnu pamiatku. Pri akýchkoľvek prácach sa musí vychádzať z pamiatkových prieskumov, ktoré definujú pamiatkové hodnoty budovy a návrhy na ich záchranu. Až následne prichádza práca projektantov v súčinnosti s pamiatkarmi. V našom prípade prebehla táto prípravná etapa do polovice júla, odkedy v budove intenzívne pracujú maliari, elektrikári, kurenári či murári tak, aby v októbri mohli deti nastúpiť do nových tried. Projekt zriadenia dvoch tried MŠ vo veľkom kaštieli je síce odvážny, no reálne uskutočniteľný v potrebnom čase za podmienky dobrého manažmentu jednotlivých administratívnych a stavebných činností. Sme presvedčení, že je najlepším riešením súčasnej situácie a to aj preto, lebo až raz škôlka z týchto priestorov odíde, budú sa dať využiť pre iné obecné aktivity, po ktorých je a stále bude veľký dopyt.

Dátum vloženia: 12. 8. 2022 12:27
Dátum poslednej aktualizácie: 12. 8. 2022 13:46