Občianske združenie Cziffer vzniklo v roku 2003 ako nezisková organizácia za účelom podpory aktivít smerujúcich k rozvoju kultúry a historického povedomia občanov Cífera. V začiatkoch sa venovalo najmä záchrane, rekonštrukcii nehnuteľných a hnuteľných kultúrnych pamiatok a pamätných objektov v katastri obce Cífer.
V súčasnosti činnosť OZ Cziffer vychádza zo štyroch hlavných pilierov:
Prvotnou aktivitou bolo osadenie informačných tabúľ v obci. V roku 2017 sa skončila trojročná rekonštrukcia kaplnky na starom cintoríne v Cíferi. Kaplnka dostala nové okná, izoláciu, vnútornú omietku, omietky okolo okien, prebehla reštaurácia oltára, elektroinštalačné práce, vymaľovanie vnútra kaplnky, špárovanie z vonkajšej strany. Budú osadené nové vchodové dvere.
V obci je od roku 2011 aktívne Cíferské ochotnícke divadlo („COD“). Jej členovia vystupujú najmä s autorskými dielami, ktoré častokrát vychádzajú z cíferských reálií. Od roku 2015, kedy sa COD stalo členom OZ Cziffer, každoročne sa koná ochotnícky festival Mokré divadlo. V tom istom roku ochotníci zaviedli aj tradíciu pochovávania basy, ktorá v Cíferi predtým nebola.
Projekt sadenia líp na ceste do Hája vznikol v januári 2016. Celkovo bolo vysadených 61 stromkov. Bohužiaľ, do júla 2018 bolo už vyše 20% stromkov zničených. Koncom júna 2018 sme do veže cíferského kostola osadili časovú schránku s informáciou o projekte sadenia líp na Hájskej. Časová schránka je správou pre našich nasledovníkov, ktorí budú v Cíferi žiť v roku 2116. Do schránky sme vložili správu o aktuálnom stave výsadby,čiernobiele fotografie skupín dobrovoľníkov, ktorí pomáhali s výsadbou a dve čísla Cíferpressu. Fotografie v archívnej kvalite sú zhotovené klasickou fotochemickou cestou, čo zaručuje ich trvanlivosť. Na zadnej strane sú uvedené mená dobrovoľníkov. Výsadby sa celkovo zúčastnilo 15 skupín dobrovoľníkov, väčšinou to boli rodinné tímy.
V roku 2017 OZ Cziffer vydalo publikáciu Katalóg ornamentov z Cífera a zorganizovalo prvý ročník súťaže Márie Hollósy vo vyšívaní. Cieľom je podporiť a obnoviť tradíciu vyšívania na Slovensku.
Dobrovoľníci, ktorí chcú svoj čas zmysluplne venovať niečomu, čo tu po nás ostane pre budúce generácie, nás môžu kontaktovať na mailovej adrese ozcziffer@gmail.com.