Preventívne opatrenia pre zamedzenie šírenia koronavírusu - VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE  1

V súvislosti s preventívnymi opatreniami pre zamedzenie šírenia koronavírusu obec Cífer vyzýva všetkých obyvateľov k dodržiavaniu požiadaviek a odporúčaní centrálneho krízového štábu, predovšetkým:

• Nosiť rúška alebo respirátory alebo aspoň šály pri každom kontakte s inými ľuďmi, predovšetkým v obchodoch, lekárňach, v práci, vo vlakoch, autobusoch ale aj na ulici. Rúška chránia nielen Vás ale rovnako aj ostatných ľudí, preto je absolútne nevyhnutné ich používať.
  • Dodržiavať karanténu u osôb, ktoré sa vrátili na Slovensko zo zahraničia. Jej porušenie sa trestá vysokou pokutou. Keďže sa na Slovensku opakujú prípady porušenia povinnej karantény a ohrozovania ostatných, žiadame občanov, aby neváhali takéto porušenie ohlásiť polícii.
  • Dodržiavať karanténu osôb, ktoré majú príznaky ochorenia, hoci aj mierne, ako sú zvýšená teplota, kašeľ, únava, bolesti kĺbov, problémy s dýchaním. V prípade podozrenia nevychádzajte z domu a neváhajte kontaktovať telefonicky alebo mailom pracovníkov úradov na zverejnených číslach alebo vášho obvodného lekára. V žiadnom prípade nevychádzajte z domu/bytu, keďže môžete byť potenciálny nosič vírusu.
  • Dôsledne dezinfikovať všetky rizikové predmety používané viacerými ľuďmi. Často si dôkladne umývať ruky, pri kašľaní a kýchaní si zakrývať ústa jednorazovými vreckovkami.
  • Vyhýbať sa kontaktu s ľuďmi mimo našej domácnosti ak kontakt nie je nevyhnutný. Ktokoľvek môže byť chorý rovnako ako aj Vy môžete byť chorý. Jedine znížením počtu kontaktov medzi ľuďmi, nosením rúšok a pravidelnou dezinfekciou sa podarí šírenie vírusu zastaviť.

Situácia je veľmi vážna a môže sa premeniť na humanitárnu katastrofu, pokiaľ sa nebudeme my všetci správať zodpovedne voči iným i voči sebe. Na zamedzenie podobnej situácie aká nastala v Taliansku, kde sa nakazili tisícky ľudí a stovky ľudí denne zomierajú, nestačia radikálne opatrenia prijaté našou vládou, môže tomu zabrániť jedine naše zodpovedné a ohľaduplné správanie. Veríme, že spoločne túto vážnu krízu zvládneme.

Všetky predchádzajúce obmedzenia zostávajú v platnosti až do odvolania:
  • Všetky školy a školské zariadenia sú zavreté
  • Obecný úrad v Cíferi je zavretý, súrne prípady môžete konzultovať telefonicky
  • Všetky domy kultúry sú zavreté
  • Všetky športoviská a detské ihriská sú zavreté
ZBEROVÝ DVOR

Zberový dvor v Cíferi je otvorený s nasledujúcimi obmedzeniami:

• Na zberovom dvore môže byť prítomných naraz maximálne 5 osôb
  • Všetky osoby na zberovom dvore musia používať rúška / obdobné ochranné prostriedky
POMOC ODKÁZANÝM
  • Pre obyvateľov v karanténe alebo obyvateľov v krajnej núdzi, ktorí nie sú schopní sami alebo prostredníctvom rodinných príslušníkov si zabezpečiť nákupy základných potravín, liekov či drogérie, obec Cífer ponúka možnosť nakúpenia a dovozu nákupu do domácnosti. V prípade potreby sa prihláste u p. Vladimíra Grossa na tel. čísle 0911 283 242 v čase od 8.00 do 11.00 alebo napíšte mail na cifer@cifer.sk.
  • V prípade kritických problémov, s ktorými si neviete poradiť Vy či Vaši blízki, nás môžete kontaktovať na telefónnom čísle: 0915 930 737, 0915 930 747. Pokúsime sa Vám poradiť, alebo prakticky Vám pomôcť, ak to bude možné.
RÚŠKA
  • Vzhľadom na kritickú situáciu s rúškami v Slovenskej republike obec Cífer hľadá ľudí ochotných šiť rúška aj pre spoluobčanov. Ak už máte ušité rúška pre seba a svojich blízkych, môžete pomôcť tým, ktorí ich nemajú. Môžete ich šiť z vlastného bavlneného materiálu, alebo z materiálu, ktorý vám dodá obec. Obec je pripravená následne distribuovať ušité rúška v prvom rade starším obyvateľom obce. Ak ste ochotní takýmto spôsobom pomôcť iným, prihláste sa na telefónnom čísle: 0915 930 737 alebo na maili cifer@cifer.sk.
Dátum vloženia: 16. 3. 2020 17:29
Dátum poslednej aktualizácie: 13. 5. 2020 19:17